Poprad - rzeka, po której pływamy
Wypływa ze Słowacji a konkretnie z Hińczowego Potoku w słowackiej części Wysokich Tatr na wysokości 2000 m n.p.m. W sumie ma ponad 168 km, z czego w Polsce nieco ponad 60. Na odcinku 31 km stanowi granicę polsko-słowacką. W okolicach Starego Sącza wpada do Dunajca zasilając go przeciętnie 23 m3 wody w każdej sekundzie. Poprad jest największym dopływem Dunajca.
Poprad uważany jest za najcieplejszą górską rzekę w Polsce. Płynie płytkim korytem, szerokimi, nasłonecznionymi dolinami, więc bardzo szybko jest nagrzewany przez słońce. Po kilku ciepłych dniach temperatura wody przekracza 20 st.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat woda w Popradzie zdecydowanie się oczyściła. Wartki nurt sprawia, że woda szybko się natlenia i naturalnie oczyszcza - niewielkie skażenia biologiczne nie stanowią dla niej problemu. Zarówno Słowacy jak i Polacy, stale zmniejszają zanieczyszczenia Popradu ściekami. Kilka lat temu pojawiły się raki, a od 2007 roku w okolicach Milika można obserwować bobry. Oba te gatunki preferują wody raczej czyste.
Wzrasta też ilość ryb w rzece, ku uciesze wędkarzy. Poprad jest jednym z najwydajniejszych i najpiękniejszych łowisk legendarnej głowacicy (Hucho Hucho). W rzecze występują też pstrągi i duże ilości brzany, brzanki, klenia oraz świnki. Ryby te czasem można zaobserwować z pontonu.
Niegdyś uważano, że kąpiele w Popradzie mają własności lecznicze z powodu źródeł mineralnych bijących w jego dnie oraz masażu ciała przez opływającą wodę. Kuracje takie przepisywane były kuracjuszom przez lekarzy zdrojowych.